Ako sa správne obliecť na hory

Chystáte sa v zime do hôr? Nepodceňte správne oblečenie. Či už sú vaším cieľom Tatry, Alpy alebo kopec, ktorý máte hneď za humnami, dobre zvoleným odevom si zaistíte pohodu, sucho a istotu, že neprechladnete ani pri nečakaných zmenách počasia.

clement-delhaye-cnluLIyhpBA-unsplash

Základom je vrstvenie

O cibuľovom systéme ste už možno počuli. Správne navrstvené oblečenie pomáha udržať optimálnu teplotu pri rôznej intenzite pohybu alebo výraznejších zmenách počasia. V princípe ide o tri základné vrstvy, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a ako celok zaisťujú dostatočný komfort.

 1. Spodná vrstva je hneď na pokožke a jej úlohou je odvádzať pot a udržať telo v suchu. Základom by preto mala byť kvalitná funkčná bielizeň – ideálne zo syntetiky alebo vlny merino.
 2. Izolačná vrstva zaistí odvod prebytočnej vlhkosti bez úniku telesného tepla. Vďaka širokej škále termoizolačných materiálov mikín a svetrov si pod bundou udržíte príjemnú klímu aj v mrazivom počasí.
 3. Vrchná vrstva vás ochráni pred snehom a vetrom. Bundy a nohavice by mali byť priedušné, vodoodolné a mali by zabezpečovať ochranu proti vetru, zároveň by však mali byť dostatočne pružné, aby neobmedzovali pohyb. Na trhu sú bundy s rôznymi parametrami, preto pri nákupe treba myslieť na to, že pri aktívnom športe skôr využijete kombináciu priedušnosti a odolnosti proti vetru ako nepremokavý membránový povrch s podlepenými švami, ktorý je vhodný pre zimnú turistiku.

Pri správnom vrstvení odvediete pot, udržíte telesné teplo a na zmenu teploty môžete rýchlo a efektívne reagovať vyzliekaním či obliekaním oblečenia podľa potreby. Najmä pri náročnejšej turistike odporúčame pribaliť si do batoha jednu rezervnú vrstvu pre prípad, že sa náhle výrazne ochladí.

henry-lim-b1x3JGmF-ps-unsplash

Nepremokavosť a vodoodolnosť

V horských oblastiach zabodujete s nepremokavým či vodoodolným materiálom. Väčšinou ide o tretiu, niekedy vzhľadom na vlastnosti tých predošlých aj štvrtú vrstvu. Tento typ odevu sa označuje hardshell, tzv. tvrdá škrupina a ak si ho pribalíte do batoha, pri nepriaznivom počasí akoby ste našli.

Vo väčšine prípadov si vystačíte s vodoodolným softshellom, ktorý ochráni hlavne pred vetrom a chladom. Povrch látky je ošetrený, aby nenasiakal vodu. Aj sofshellové bundy môžu mať nepremokavú membránu, sú však väčšinou menej priedušné a preto sa nehodia na fyzicky namáhavejšie aktivity.

igor-kyryliuk-pQUT4aMnTNk-unsplash

Ako ošetriť odev pred cestou na hory

Zimné oblečenie máva už z výroby vodoodolnú úpravu. Tá však po určitom čase stráca funkčnosť. Je preto dôležité odev pravidelne impregnovať a tým jeho vodoodolnosť či nepremokavosť predlžovať. 

INPRODUCTS Impregnácia na Outdoor odevy – spoľahlivá ochrana pred premočením a znečistením:

 • odpudzuje vodu aj nečistoty,
 • zachováva 100-percentnú priedušnosť materiálu,
 • vydrží až 10 pracích cyklov s vodou a 5 s pracím práškom,
 • nefarbí ani nezapácha a je šetrná k prírode.
 • + ochráni aj membránové bundy, kabáty, nohavice alebo čiapky.

Postup

 1. Čistenie a sušenie: Impregnáciu sa odporúča obnovovať po približne piatich vypraniach. Membránové odevy môžete prať aj v práčke, ideálne na programe šetrné pranie pri teplote 30 až 40 °C a za použitia pracieho prášku alebo gélu na funkčnú bielizeň. Aviváž, automatické žmýkanie alebo sušenie v sušičke by mohlo odevy zničiť, preto ich radšej zaveste a nechajte úplne vyschnúť v dobre vetranej miestnosti.

 2. Aplikácia impregnácie: Aby ste impregnovali iba vrchnú vrstvu, zazipsujte všetky zipsy. Sprej dobre pretrepte a jednoducho aplikujte súvislým postrekom zo vzdialenosti približne pätnásť centimetrov. Je dôležité, aby bol celý povrch rovnomerne, ale jemne navlhčený. Roztok je na báze vody a neobsahuje žiadne škodlivé prímesi.

SPOTREBA – Spotreba prípravku závisí od spôsobu aplikácie a nasiakavosti materiálu. Kremíkové nanočastice je potrebné dostať až k vláknam tkaniny, preto spotreba prípravku môže byť v rozmedzí 25 až 100 ml na 1 m2.

 1. Rozotretie a schnutie: V prípade, že tkanina roztok neabsorbuje úplne, použite nenasiakavú špongiu alebo handričku a nevsiaknutý roztok rozotrite. Ošetrovaný výrobok potom nechajte schnúť aspoň 24 hodín v dobre vetraných priestoroch bez priameho slnečného žiarenia.

TIP: Aplikačnú špongiu s tenkou vrstvou umelej jelenice kúpite v našom e-shope v balení po jednom alebo po šiestich kusoch.

Pri aplikácii impregnácie nemusíte mať o oblečenie žiadny strach. Impregnácie INPRODUCTS sú úplne bezpečné, bez zápachu, nemajú vplyv na farbu ani nemôžu poškodiť membránu ošetrovaných povrchov. Ošetrené odevy získajú efektívnu ochrannú vrstvu pred vodou, špinou a premočením pri zachovaní všetkých pôvodných vlastností vrátane priedušnosti.

V našom e-shope Inproducts.cz ponúkame:

Ďalšie možnosti: V našej ponuke produktov INPRODUCTS nájdete spreje na ochranu rôznych typov obuvi, stanov, batohov, ale aj markíz či textilných alebo kožených sedačiek.

 

 

Váš tím INPRODUCTS

Hlavní kategorie

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie